مجله فناوری

 
 
محمدضیایی
آشنایی با فرمت های ویدئویی
از محمد ضيائي در شنبه، 29 فروردین 1394، 10:14 عصر
 


آشنایی با فرمت های ویدئویی
فرمتپسوندتوضیحات
AVI .avi

فرمت AVI یا (Audio Video Interleave) توسط ماکروسافت ارائه شده و روی تمام کامپیوترهایی که دارای سیستم عامل ویندوز باشد، توسط مرورگر اجرا می شود. AVI یک فرمت رایج در اینترنت است اما در کامپیوترهایی که ویندوز روی آن ها نصب نیست همیشه اجرا نمی شود.

WMV .wmv

فرمت WMV یا (Windows Media) توسط ماکروسافت ارائه شده و در اینترنت رایج است اما در کامپیوترهایی که ویندوز روی آن ها نیست بدون نصب یک کامپوننت اضافی(رایگان) نمایش داده نمی شوند. بعضی از فیلم های WMV قدیمی نمی توانند به هیچ عنوان در کامپیوترهای غیر ویندوزی نمایش داده شوند زیرا هیچ نمایش دهنده ای برای آن وجود ندارد.

MPEG .mpg
.mpeg

فرمت MPEG یا (Moving Pictures Expert Group) فرمت رایجی در اینترنت می باشد. این فرمت cross-platform می باشد و توسط تمامی مرورگرهای وب پشتیبانی می شود.

QuickTime .mov

فرمت QuickTime توسط Apple ارائه شد. QuickTime فرمت رایجی در اینترنت است اما فیلم های QuickTime نمی توانند بدون نصب یک کامپوننت اضافی(رایگان) در کامپیوترهای ویندوزی نمایش داده شوند.

RealVideo .rm
.ram

فرمت RealVideo توسط شرکت Real Media در اینترنت ارائه شد. به خاطر اولویت در پهنای باند کم، کیفیت این نوع فایل ها، اغلب کاهش داده می شود.

Flash .swf
.flv

فرمت Flash یا (Shockwave) توسط Macromedia ارائه شد. فرمت Shockwave نیاز به یک کامپوننت اضافه، برای نمایش دارد. اما این کامپوننت به صورت از قبل نصب شده با مرورگرهایی مثل Firefox و Internet Explorer وجود دارد.

Mpeg-4 .mp4

Mpeg-4 فرمت جدیدی در اینترنت است (with H.264 video compression). در حقیقت، YouTube استفاده از MP4 را توصیه می کند. YouTube چندین فرمت را می پذیرد و آن ها را برای انتشار تبدیل به flv. یا mp4. می کند. بیشتر نشر دهنده های online ویدئو در حال حرکت به سمت MP4 به عنوان فرمت به اشتراک گذاری در اینترنت هم در Flash player و هم در HTML5 هستند.