مجله فناوری

 
 
محمدضیایی
مسابقه جذاب مرورگرها
از محمد ضيائي در پنج‌شنبه، 18 تیر 1394، 6:53 عصر
 
وب
مایکروسافت مرورگر معروف خود یعنی IE را در سال 1995 تولید و منتشر کرد و همه ما بنا به دلایل خاص خود در زمان هایی خاص از آن استفاده کرده ایم.
کنون پس از بیست سال مایکروسافت مرورگر خود را چهره ای جدید بخشیده ‌و این موضوع آغازگر یک رقابت جذاب و جدید در دنیای مرورگرهاست. به گزارش «تابناک» آنچه از آن سخن می‌گوییم، ‌همان Microsoft Edge است؛ مرورگر جدیدی که برگ برنده مایکروسافت در بازار و رقابت جدید خواهد بود.
مایکروسافت کار طراحی این مرورگر جدید را که نام کد آن Project Spartan است، از ابتدای 2014 آغاز کرده است. با حضور Microsoft Edge مسابقه مرورگرها جذاب میشود در نهایت مایکروسافت مرورگر خود را به گونه ای طراحی کرده ‌که یکپارچگی عمیق تری با Bing داشته باشد. اکنون جستجو از نوار آدرس به سادگی امکان پذیر است و بهتر از همه قابلیت Auto Complete برای ورود آدرس اضافه شده است. با حضور Microsoft Edge مسابقه مرورگرها جذاب میشود اکنون شما اتاق خصوصی خود را با نام Hub در اختیار دارید؛ جایی که می‌توانید در آن مقالات، لینک ها و اخبار مورد نظر خود را ذخیره کنید. در این بخش، تاریخچه جستجو و دانلود نیز موجود است. با حضور Microsoft Edge مسابقه مرورگرها جذاب میشود آیا به این عادت دارید ‌هنگامی که مطلبی را می‌خوانید در کنار آن بنویسید و یادداشت کنید؟ این امکان اکنون در Edge فراهم شده که به سادگی بر ‌صفحات وب اقدام به نوشتن نکات و یادداشت کنید. با حضور Microsoft Edge مسابقه مرورگرها جذاب میشود با اضافه کردن صفحات وب به قسمت Reading List شما ‌خواهید توانست، این صفحات را در حالت آفلاین، مثلا حین سفر مطالعه کنید. آیا هنگام خواندن مطالب در صفحات وب از حضور تبلیغات و پاپ آپ ها آزرده خاطر می‌شوید؟ اکنون در Edge این امکان فراهم شده که صفحات را در حالت Reading مطالعه کنید و انصافا این حالت در بهترین شکل ممکن خود عمل می‌کند. با حضور Microsoft Edge مسابقه مرورگرها جذاب میشود در خصوص Edge باید گفت، این مرورگر جدید برخی قابلیت ها را از کروم و فایرفاکس یاد گرفته است. برای مثال منویی وجود ندارد و همه تب ها در بالاترین قسمت صفحه چیده می‌شوند. نکته جدید در آن است که نوار آدرس تا زمانی که کاربر ‌روی آن کلیک نکند، نامرئی است. این مرورگر همچنان بر اساس موتور Trident طراحی شده که البته این موتور تغییرات و بهبود های زیادی داشته و اکنون نام آن EdgeHTML است.
همچنین سرعت وب‌گردی در این مرورگر بسیار تقویت شده، به گونه ای که اکنون همه رقبای خود را پشت سر می‌گذارد. گفته می‌شود که آن مرورگر قادر به پخش ویدئو های Full HD و 4K بدون هیچ توقفی است و همچنین بر ‌دستگاه های موبایل مصرف باتری بسیار اندکی دارد. با حضور Microsoft Edge مسابقه مرورگرها جذاب میشود تنها نکته منفی در خصوص این مرورگر گویا این است که تا کنون و در نسخه آزمایشی Edge از رم بالایی استفاده می‌کند که این مشکل از IE به ارث رسیده است. البته تا حدی استفاده از CPU نیز بالاتر از کروم است. با حضور Microsoft Edge مسابقه مرورگرها جذاب میشود در نهایت باید گفت، مایکروسافت با تولید و طراحی Edge که همراه با ویندوز 10 به شکل نهایی عرضه خواهد شد، فصل جدیدی ار در وب‌گردی رقم زده ‌و این مرورگر می‌تواند پدیده بعدی دنیای نرم افزار باشد.

منبع:  www.tabnak.ir